1682. gadā veikta Vidzemes piļu un cietokšņu karaliskā revīzija. Stratēģiski nozīmīgo Neimindes cietoksni nolēma pārveidot atbilstoši franču fortifikācijas jauninājumiem. Tolaik Eiropā ietekmīgākais bija Francijas karaļa Ludviga XIV militārais inženieris Sebastiāns le Prestrs de Vobāns. Pārbūvi uzticēja īstenot Zviedrijas karalistes fortifikācijas būvju ģenerālkvartīrmeistaram Ērikam Dālbergam, kuru mēdz dēvēt par zviedru Vobānu.
No iepriekšējā nocietinājuma bija paredzēts daļēji saglabāt divus kronverka bastionus, trīs kurtīnes un ravelīnus to priekšā, precizēt to kontūras un papildus nocietināt. Veco galveno cietoksni pamazām nolīdzināja, zemi no tā vaļņiem izmantoja jauno bastionu izbūvei.
17. gs. pilsētbūvniecībā izplatījās radiālās pilsētas ideja – viens no ideālās pilsētas variantiem, kurā izmantotas regulāras formas, simetrija un ģeometriski precīzi nospraustu ielu sistēma, kurā galvenās ielas kā stari iziet no centra, bet savstarpēji tās savieno riņķveida ielas. Moderna tika plānota gan ārējā nocietinājumu sistēma, gan vaļņu aizsargātā iekšējā apbūve – baroka laika pilsētas plānojums.
Pēc astoņām intensīvā pārbūvē pavadītām vasarām Neimindes cietoksnis bija ieguvis tās aprises, ko 1682. bija iecerējis Dālbergs. Lielās pārbūves laikā tika izveidota plaša iekšējā teritorija, kuru apņēma augsti vaļņi, seši lieli „ausaini” bastioni, ar ūdeni pildīts grāvis visapkārt un tajā izveidotas mākslīgas saliņas – pieci ravelīni.
Ēriks Dālbergs (Erik Jönsson Dahlberg) (1625. -1703.) – Zviedrijas valsts un militārais darbinieks, talantīgs zīmētājs, kara inženieris, arhitekts, feldmaršals. 17. gadsimta otrajā pusē vadījis fortifikācijas darbus Zviedrijā un Baltijas provincēs, Daugavgrīvas cietokšņa pārbūvi (1682.-1696.), Rīgas citadeles celtniecību. Dālbergs kļuva par Vidzemes un Rīgas ģenerālgubernatoru (1696-1702.). Viņš atļāvās Izrādīt neviesmīlīgu attieksmi pret Pēteri I, kad tas apmeklēja Rīgu 1697. gadā “Lielās sūtniecības” laikā, ceļojumā uz Eiropu. Noraidošā attieksme vēlāk tika minēta kā iegansts Ziemeļu kara sākumam. Dālbergs zīmējis daudzu pilsētu, cietokšņu un atsevišķu būvju plānus un skatus, kas 17. gs. publicēti krājumā „Suecia Antiqua et Hodierna”.
Avoti:
Ieva Ose. Daugavgrīvas cietokšņa būvvēsture. – Rīga: Latvijas vēstures institūta apgāds, 2007.
Attēli
Ērika Dālberga zīmētais Neimindes cietokšņa pārbūves priekšlikums
„Neimindes cietokšņa ģeometriskais plāns, kā cietoksni var pabeigt pēc pulkveža un ģenerālkvartīrmeistara Dālberga projekta, sākot ar bastioniem Rīta zvaigzne un Ziemeļpols. Tagad esošos vecos nederīgos nocietinājumus, caur kuriem vilktās dzeltenās līnijas norāda iepriekš celto skansti, sākot ar līnijām A un B, iznīcinās un novāks no ceļa”. 1682. gads. –StKA, SFP, Neumünde Nr.1
Ērika Dālberga portrets no krājuma „Suecia Antiqua et Hodierna”