Paulis Jakušonoks. Bruņurupuču sala

Daugavgrīvas cietoksnī, no 2021. gada 20. novembra līdz 26. decembrim.

2015. gadā, meklējot nosaukumu festivālam, kura radīšanu iedvesmoja Daugavgrīvas cietoksnis, finālā bija divi varianti:  Festivāls Komēta un Bruņurupuču salas festivāls. Par pamatu otrajam kalpoja 17. gs. cietokšņa skice, kurā cietoksnis vēl bija pieczvaigžņu formā un perspektīvā ļoti atgādināja bruņurupuci.

Bruņurupucis ir klātesošs ļoti daudzās kultūrās, bet ideja, ka pasaule balstās uz bruņurupuča, visticamāk, pirmo reizi ir parādījusies Hindu mitoloģijā. Kādā vēdā Višņu otrais avatars Kurma ir liels bruņurupucis, kas balsta debesis, uz kura savukārt ir līdzsvarots kalns. 

Izstādes apmeklējums ir gara pastaiga, kas bruņurupuča nesteidzībā aizņem vairākas stundas. Katra attēla izvietojums sakrīt ar vietu, kurā fotogrāfs ir nolēmis attiecīgo mirkli iemūžināt dažādos festivāla Komēta norises gados (2016 – 2020). Lai gan šīs bildes ir uzņemtas reportāžas manierē, pārsvarā bildēs attēlotie cilvēki ir nesteidzīgi un atvērti. Fotogrāfam veidojas tik nepiespiestas attiecības ar saviem varoņiem, jo arī viņš pats piedalās festivālā kā mūziķis, ir uzaudzis cietokšņa apkaimē un to pazīst kā savu kabatu.

Viens no Festivāla Komēta mērķiem bija iezīmēt Daugavgrīvas cietoksni kā ideālu vietu kultūras notikumiem. Tā ir dabas ieskauta vieta ar fantastisku kultūrvēsturisko mantojumu, tā ir plaša teritorija, kurā pietiek vietas vairākiem tūkstošim apmeklētāju. Galu galā, tā ir sala uz salas. Piecu gadu darbības rezultātā varam secināt, ka vienīgais, kas cietokšņa ainavā ir iztrūkstošs – tas ir cilvēks. 

Izstādē ir aplūkojamas 30 fotogrāfijas, tieši tik gadu, cik ir autoram, un arī precīzi tik gadu, cik Daugavgrīvas cietoksnis meklē savu bruņurupuci, kas to pabalstīs. Cietoksnis vairākus gadsimtus ir sargājis Rīgu un tās iedzīvotājus no militāriem uzbrukumiem, bet šobrīd tam pašam ir nepieciešama mūsu aizsardzība. Lai gan Daugavgrīvas cietoksnis ir valstiskas nozīmes kultūras piemineklis (valsts aizsardzības Nr. 6606), tas joprojām lēni un nu jau, šķiet, izmisīgi gaida sava likteņa pavērsienu. 

Bruņurupuča tēls ir klātesošs arī Lenapi cilts mitoloģijā Ziemeļamerikā. Tā ilgdzīvošanas un lēnīguma dēļ, tas ir bijis simbols neatlaidībai un ilgmūžībai. Ceram, ka šī izstāde ir mazs ķieģelītis 400 gadu vēstures turpināšanai, nevis 30 gadu atbildīgo institūciju neveiksmīgiem centieniem uzsākt tā jēgpilnu attīstību, un Daugavgrīvas cietoksnis jau drīz varēs sākt balstīt Rīgas un tuvējās apkaimes sociālo un kultūras dzīvi vēl pilnasinīgāk.

Ieeja bez maksas. Izstādi apmeklēt var līdz 26. decembrim  sestdienās un svētdienās, laikā no 10:00 līdz 16:00. Katru bildes lokāciju var apskatīt šajā kartē vai KLIKŠĶINI ŠEIT: